Mieli tėvaliai, globėjai, seneliai!

 

Jūsų vaikas paprašė leisti į Jaunųjų Geografų Mokyklą (JGM)?

Pirmiausia - sveikiname, jūsų vaikas yra smalsus ir žingeidus - ji(s) išgirdo mokytojo pranešimą ar kitą mokinį šnekant apie JGM, ir susidomėjo. O galbūt pats susirado informacijos internete.

Kas yra JGM?

JGM yra respublikinė, trimetė, neakivaizdinė mokykla: joje tris metus žinių ir įgūdžių semiasi mokiniai (8-11 klasės) iš visos Lietuvos. Tris metus iš eilės, ir keturis kartus per metus, atostogų metu, JGM moksleiviai renkasi į sesijas: žiemos, pavasario, vasaros ir rudens. Jų metu Vilniaus universiteto ir kitų mokslo įstaigų dėstytojai ir mokslo darbuotojai dėsto geografinius dalykus, veda praktinius užsiėmimai, organizuoja žygius ir ekspedicijas. Tarp sesijų, namie, savaitgaliais ar po pamokų, moksleiviai savarankiškai atlieka geografinius mokslinius tyrimus jų (ar tėvų, senelių) gimtajame krašte, o po to tyrimų rezultatus skelbia spaudoje, internetiniuose puslapiuose ir kitur. O moksliniai tyrimai yra įvairiausi: vietovardžių rinkimas, taršos matavimas, upelio ar ežero aprašymas, dirvožemio tyrimas, riedulių atpažinimas, pažintinio geografinio tako sudarymas ir daugelis kitų.

Bet JGM nėra vien tik mokslas ir tyrimai - tai yra vasaros savaitinės stovyklos unikaliausiuose, gražiausiuose Lietuvos gamtos kampeliuose, prie ežero ar upės, kuriose moksleiviai patys verdasi valgyti ant laužo, miega palapinėse ir, svarbiausia, bendrauja su bendraminčiais žaisdami, šokdami, dainuodami, ar tiesiog ratu susėdę prie laužo. Pavasario ir rudens sesijos yra paprastai trumpesnės, jų metu kartais moksleiviai vyksta į kalnus užsienyje. Žiemos sesija visada vyksta Vilniaus universitete.

Neramu?

Taigi, jūsų vaikas yra ne tik žingeidus, bet ir drąsus - žinodamas kas jo laukia vis tiek yra pasiryžęs važiuoti iš namų, ne vienai dienai, kur aplinka bus kitokia nei namie, teks, tikriausiai, būti kur kas savarankiškesniam nei iki to. Tokia drąsa ir pasiryžimas vardan žinių, vardan savo krašto, pasaulio ir pačio savęs pažinimo šiais laikas yra itin išskirtinė vyresnių vaikų savybė. JGM yra kaip tik tam, kad puoselėtų tokias vaikų savybes.

Kai vaikas išvyksta iš namų - visada neramu. Dar daugiau - kai išvyksta vienas, autobusu, į kitą Lietuvos kraštą. Tačiau tokios kelionės labai sutvirtina savarankiškumą, pasitikėjimą savimi. O patikrinti kur ji(s) yra ir kaip jam sekasi galima mobiliu telefonu.

Atvykę į sesiją, vaikai patenka į labai draugišką aplinką. Naujokais visada ypatingai rūpinamasi, niekada nepaliekami vieni, visada būna saugūs ir sotūs. Prieš kiekvieną sesiją yra atsiunčiama stovyklos aprašas, nuo kokia bus programa iki ką reikia pasiimti. O taip pat vadovų telefonų numeriai - stovyklos metu, iki ar po jos, jiems galima drąsiai skambinti bet kada.

JGM vadovai yra ne tik dėstytojai ar mokslininkai, jie patyrę turistai, žinantys kai elgtis ir gyventi gamtoje, kelionėse ir žygiuose. Dalis jų dalyvauja JGM nuo jos įsikūrimo, prieš daugiau nei 30 metų ir yra JGM įkūrėjo, šviesios atminties doc. Rimanto Krupicko studentai.

JGM stovykloms nereikia jokio specialaus fizinio pasiruošimo ir nėra jokių reikalavimų sveikatai. Svarbiausia, jei yra poreikis, informuoti apie sveikatą vadovus. Sveikatos pažymėjimus, sutartis ir kita tvarko Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras - visa susijusi informacija yra atsiunčiama kartu su kvietimu į pirmąją sesiją.

Kiek kainuoja?

Neskaitant simbolinio sesijos mokesčio, už kurį perkami įvairūs kanceliariniai reikmenys, apmokamos kelionės išlaidos vadovams ir kt., dalyvavimas JGM nekainuoja. Visi kas dėsto ir veda užsiėmimus yra atsidavę geografai ir atlygio už tai neprašo. Sesijos mokestis kiekvienai sesijai truputį skiriasi, bet yra apie 5-15 eurų. Be abejo, vaikui kainuoja nuvažiavimas į sesijos vietą ir grįžimas namo, nakvynė (išskyrus vasaros sesiją stovyklą ir sesijas kai nakvojama palapinėse) ir maistas. Maistas perkamas ir gaminamas kartu, todėl dažnai kainuoja mažiau nei namie. Daugiau kainuoja kelionės į užsienį, tačiau joms ieškoma rėmėjų ir jos nekainuoja taip brangiai. Net ir įstojus į JGM, dalyvavimas joje nėra privalomas.

Detaliau apie JGM sužinosite pasklaidę kitus šios svetainės puslapius. O iškilus klausimams - rašykite info@jgm.lt.